Miljöpris 2017

Miljöpriset för år 2017 har tilldelats Torbjörn Jansson. Detta tillkännagavs vid föreningens årsmöte 14 mars och motiveras av Torbjörns mångåriga arbete för kunskaper om fåglar i Norbergs kommun. Torbjörn har studerat och räknat fåglar överallt i vår kommun och även på andra platser, senast i brandområdet och byggt upp stora kunskaper om traktens fåglar. Han har också med stor inlevelse och engagemang förmedlat denna till många människor i och utanför vår kommun. Då Torbjörn tyvärr plötsligt lämnat oss och livet så som vi känner till det utdelas priset som en minnesgåva till Torbjörns änka Ulla och som ett bidrag till Torbjörns minnesfond.

 

Kommentera

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.